Szkolenie USG płuc w chorobie COVID-19

StartAktualnościSzkolenie USG płuc w chorob...
Rozwiń
utw_logowanie_z_info.jpg
IMG_4858.jpg
IMG_0915.jpg
IMG_0903.jpg
IMG_0934.jpg
IMG_0918.jpg
IMG_0937.jpg
IMG_9369.jpg

W Centrum Symulacji Sercowo-Naczyniowej GUMed rozpoczęto w trybie pilnym szkolenie z USG płuc w chorobie COVID-19. Firma Symbionix/3D Systems oraz Simedu przekazały nieodpłatnie oprogramowanie na 3 fantomy, które umożliwia symulację wykonania USG płuc u zdrowego pacjenta oraz chorych na COVID-19 z łagodnymi, umiarkowanym i zaawansowanymi zmianami w płucach.

Przeszkolono już łącznie 36 lekarzy z UCK, głównie anestezjologów i kardiologów.

Planowane są kolejne szkolenia w tym oraz nadchodzącym tygodniu.

Istnieją doniesienia, że badanie ultrasonograficzne płuc jest przydatne do oceny zapalenia płuc i / lub zespołu niewydolności oddechowej dorosłych (ARDS) u chorych na COVID-19. Zaletą USG płuc jest możliwość jego wykonania przyłóżkowo, duża powtarzalność, brak ekspozycji na promieniowanie i niski koszt. Doświadczenia z włoskich oddziałów intensywnej terapii pokazują, że USG płuc może być również przydatne w modyfikowaniu ustawień respiratora.

W szkolenie zaangażowani są: dr Natalia Buda z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki łącznej i Geriatrii, lek. Krystian Sporysz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, prof. Marcin Fijałkowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii oraz dr Radosław Nowak z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii.